Fresh Food Festival

Dánský Fresh Food Festival je zřejmě nejdéle trvající každoroční raw food festival na světě. Poprvé se konal v roce 2008 ve Švédsku, kdy jsem byl jedním z organizátorů, další rok přesídlil na jih Dánska a letos je už třetím rokem poblíž města Roskilde, půl hodiny cesty autem z Kodaně.

Letos jsme opět pomáhali s jeho organizací, já zajišťoval jídlo pro všechny zůčastněné a Alexandra se starala o přihlášky, komunikaci s hosty a ubytování. Festival pořádá naše dánská kamarádka Louise, která se před 6 lety skoro nemohla hnout z postele, ale díky stravě založené na ovoci a s nízkým příjmem tuků (také nazývána 80/10/10 Dieta) se nejen postavila na nohy a uzdravila se, ale také o tom napsala knížky a propaguje zdravý životní styl. Podívejte se na její webové stránky http://fruitylou.com/

???????????????????????????????Jako už tradičně se podávalo výborné jídlo, připravené Chris Kendallem z Kanady http://www.therawadvantage.com/ a Marinou Grubic ze Srbska http://biljnaishrana.com/

 

Z ovoce tady byly lahodné bio jahody čerstvé každý den od místního pěstitele, jedny z nejchutnějších mang na světě z Pákistánu, duriany z Thajska, bio Jackfruity a jablkové banánky z Ugandy, bio melouny a další skvělé věci.

blog4 ???????????????????????????????

???????????????????????????????

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Z přednášejících zde např. byl američan Douglas Graham se svojí ženou Rozalind, Anne Osborne z Austrálie a další odborníci na zdravý životní styl, raw food a fruitariánství. Vedle zajímavých přednášek a raw food workshopů zde byly různé sportovní a společenské aktivity a také talent show, kde jsme s Alexandrou také účinkovali  :) (video zde https://www.youtube.com/watch?v=-oqYooIznjY.)

Více se dozvíte o festivalu na http://freshfoodfestival.com

 

Mundekulla raw food festival

Mundekulla je velmi pěkné místo umístěné ve Švědsku hluboko v lesích oblasti zvané Småland. Často se zde pořádají hudební festivaly a v posledních letech také raw food festival. Právě na něj jsme byli v polovině června pozváni, abychom zde působili v roli šéfkuchařů.

Mfood01Festival trval 4 dny a zůčastnilo se ho skoro 60 lidí. I když jsme byli celý den v kuchyni, tak jsme si to tam docela užívali a dělali naše speciální recepty, kde používáme pouze celé čerstvé potraviny (ovoce, zeleninu, oříšky a semínka) a žádné doplňky jako oleje, sirupy a sůl. Lidem očividně chutnalo, jedna specialita dokonce tak moc, že se na pár lidí nedostalo. Tak jsme pro ně udělali další den extra porci, aby také ochutnali :)

A co jsme servírovali?

Mfood07Mfood06Samozřejmě hodně čerstvého ovoce ke všem jídlům. Měli jsme výborné bio nektarinky, meruňky, melouny a další ovoce. Ke snídani jsme podávali třeba smoothie, ovocné saláty, müsli, k obědu jablkový závin, saláty, k večeři thajskou zeleninu, marinované cukety, falafel, burgery, špagety, mexické tortilly a další.
Mfood05 Mfood04 Mfood03 Mfood02

Měl jsem také přednášku, kde jsem mluvil o mých zkušenostech s raw food během posledních 13 let. Opět zde bylo hodně lidí, co slyšeli o tom, že není dobré jíst mnoho ovoce, protože obsahuje příliš mnoho cukrů. Snad se mi podařilo je přesvědčit, že ovoce je velmi zdravé a pokud nejíme příliš mnoho tuků, můžeme si ho užívat kolik chceme a bude nám prospívat.

Pokud máte příští rok čas a chuť užít si přírody, hudby a raw food, tak se můžete přihlásit na těchto webových stránkách:

http://www.mundekulla.se/en/festivals/raw-food-festival-19786747

 

Raw Fest 2015

Festival Raw Fest se konal letos v Praze na Štvanici a výběr tohoto ostrova pro tuto populární akci byla výborná volba. Nejen že tam bylo dost místa pro všechny, ale i přírodní kulisa s řekou Vltavou dodávala pocit pohody. K tomu přidejte spoustu zajímavých akcí, raw food pamlsků a slunečné počasí a úspěch je zaručen.

Raw FestMyslím, že tato akce je příslibem do budoucna, protože se sem dostanou nejen příznivci raw food, ale také ostatní lidé, kteří zde mají možnost blíže se seznámit s výhody veganského životního stylu a vitariánského stravování.

 

 

Během soboty jsem měl přednášku na téma “Mýty o raw food”, kde jsem mluvil o zažitých představách o výživě a životním stylu v naší společnosti, které se ne vždy zakládají na pravdě a moderních vědeckých poznatcích, nýbrž i přesto přežívají. Jedním z nich je mýtus o tom, že pokud nejíme maso, tak nám mohou chybět bílkoviny.

???????????????????????????????

V neděli jsem se zůčastnil spolu s dalšími přednášejícími panelové debaty, kde jsme odpovídali na dotazy ohledně stravování a životního stylu. Je vidět, že i když se raw food strava stává velice populární v Česku, tak ještě není mnoho lidí, kteří se stravují převážně čerstvým ovocem, tak jako např. já a Alexandra. Pořád hodně lidí žasne nad tím, když se dozví kolik ovoce během dne dokážu sníst :)

Na festivalu se mohl člověk také potkat se známými osobnostmi ze zahraničí jako s dlouholetou vegankou a vitariánkou Mimi Kirk nebo mistrem světa ve free runningu Tim Shieffem, byla možnost ochutnat nejnovější raw food výrobky českých výrobců, koupit exotické ovoce jako mladý kokos nebo durian, cvičit jógu či gymnastiku, pádlovat na vodě, poslouchat live music a nebo relaxovat na trávě ve stínu dozrávajících třešní. Pokud jste se nestihli zůčastnit tento rok, tak si ten příští určitě nenechte ujít. Bude to opět stát za to :)